Rīsi

Uz Sākumu / Produkti / Graudaugi

Rīsi


Kāzu Pakalpojumu Katalogs

Rīsi ir ļoti garšīgs un veselīgs produkts, ko pareizi izvēloties un pagatavojot, rīsus var pārvērst izsmalcinātos ēdienos.

Tajos ir daudz minerālvielas, vitamīni un olbaltumvielas.
Rīsi samazina holesterīna daudzumu asinīs. Regulāri ēdienkartē lietojot rīsus, samazinās risks saslimt ar sklerozi.

Apstrādājot rīsu graudus dažādos veidos, var iegūt dažādu veidu rīsus. Rīsi ir atšķirīgi pēc krāsas, garšas, pagatavošanas laika, kā arī pēc uzturvērtības.

Pēc apstrādes veida rīsus var iedalīt: brūnajos, baltajos un ar tvaiku apstrādātajos.

Mazie baltie (un dažreiz arī dzeltenie, sārtie vai melnie) graudiņi ir universāli.

No rīsiem var gatavot praktiski visu – gan salātus, zupas, saldus ēdienus, pat konditorijas izstrādājumus un pīrādziņu pildījumu.

Austrumnieki no rīsiem gatavo arī makaronus.

Rīsi ir arī ļoti diētiski, ja vien tiem nepievieno treknas mērces.

Eksistē pat īpašas rīsu diētas.
Rīsi bieži netiek novērtēti un to labās īpašības netiek izmantotas.

Droši vien tāpēc, ka, ja gadās nopirkt ne pārāk kvalitatīvus produktus, ko neprasmīgi sagatavojot, var iegūt vienīgi ķepīgu un ne pārāka garšīgu, nepatīkamas konsistences produktu...Pēc apstrādes veida rīsus iedala:

Vieni un tās pašas šķirnei piederoši, tikai dažādi apstrādāti rīsi atšķiras gan pēc krāsas, gan garšas, gan uzturvērtībām un gatavošanas ilguma.

Lai pagatavotos rīsu ēdienus patiešām izbaudītu, jāizvēlas attiecīgam gadījumam un maltītei piemērotākie.

Tāpat kā pastai, rīsiem ir ļoti daudz dažādu veidu un katram no tiem ir daudz labo īpašību.

Brūnie rīsi.

Šos rīsus ir ļoti iecienījuši veselīga uztura piekritēji.

Tie ir gaiši brūnā krāsā un ir ievērojami veselīgāki nekā baltie rīsi. Tas tāpēc, ka apstrādes laikā rīsu apvalkā tiek saglabātas to vērtīgās uzturvielas. Šie rīsi satur daudz vairāk minerālvielas un B grupas vitamīnus. Visbiežāk tie tiek lietoti diētiskajos ēdienos. Rīsu graudiem ir patīkama faktūra un novārīti tie nedaudz garšo pēc riekstiem. Derīguma termiņš brūnajiem rīsiem ir īsāks nekā baltajiem. Vārīšana parasti ir ilgāka, sākot no 25 līdz aptuveni 35 minūtēm.

Baltie - slīpēti sniegbalti rīsi - visizplatītākais apstrādes veids.

Baltie rīsiir pilnībā apstrādāti, tāpēc ir ļoti grudi un līdzeni. Apstrādes procesā (slīpējot) tie iegūst baltu, dzidru krāsu, kas saglabājas arī pēc vārīšanas. Maltītes sastāvā šie rīsi izskatās ļoti glīti un ir arī ļoti garšīgi. Diemžēl apstrādes procesā rīsi zaudē lielu daļu minerālvielu un vitamīnu. Ēdienu pagatavošanā to priekšrocība ir ātrais pagatavošanas laiks 15 līdz 20 minūtes. Gataviem rīsu ēdieniem piemīt lieliska garša un elegants izskats. 

Sarkanie rīsi ir ieapaļas formas neattīrīti rīsu graudi. Šie rīsi ir Taizemes tradicionālais rīsu variants. Sarkanos apaļos neattīrītos rīsus ir jāvāra apmēram 45 minūtes.  Ja rīsus uz nakti iemērc, tad vārīšanas laiks  samazinās līdz 25 minūtēm.

Gargraudu rīsi. Šis irvisizplatītākais rīsu veids, ko lieto plovu, piedevu un desertu pagatavošanai.  Vislabākās šķirnes:

Basmati, ko audzē Indijas ziemeļos Himalaju pakalnē un dažos Pakistānas rajonos.

Jasmīns, ko audzē Taizemē.

Tie lieliski der gan kā plova vai desertu pamatsastāvdaļa, gan kā patstāvīga piedeva gaļas, zivju vai dārzeņu ēdieniem. Var pagatavot salīdzinoši ātri, aptuveni 15 minūtēs.

Apaļgraudu jeb īsgraudu rīsi (arborio). Nereti tos sauc par piena rīsiem, jo šo rīsu šķirni visbiežāk izmanto putru vārīšanai. Audzē to galvenokārt Itālijā, tāpēc tas sastopams plaša spektra Vidusjūras valstu ēdienos – no risotto līdz zupām. Pateicoties tam, ka šie rīsi satur daudz cietes, un ir ļoti lipīgi, tos izmanto arī suši gatavošanai un putru vārīšanai. Vārīšanas laiks - 20 minūtes.

Savvaļas rīsi. No botāniķu viedokļa šie ir nevis rīsi, bet daudzgadīga zāle, ko audzē Ziemeļamerikas lielo ezeru rajonā. Šiem rīsiem ir augsta uzturvērtība, tie satur daudz vitamīnus un veicina holesterīna samazināšanos organismā. Receptēs ieteicams savvaļas rīsus nedaudz pievienot parastajiem. Savvaļas rīsi ir ļoti cieti, tāpēc pirms vārīšanas tie uz vairākām stundām jāiemērc, un tad jāvāra 45 minūtes.

Ar tvaiku apstrādāti rīsi.

Apstrāde ar tvaiku ievērojami uzlabo rīsu kvalitāti. Neapstrādātus rīsus iemērc ūdenī, bet pēc tam tos apstrādā zem spiediena ar karstu tvaiku. Pēc tvaika apstrādes tos žāvē un slīpē kā parastos rīsus.

Pēc šīs apstrādes rīsi iegūst dzintara dzeltenu nokrāsu un kļūst nedaudz caurspīdīgi. Rezultātā tajos saglabājas 80% vitamīnu un minerālvielu no rīsu apvalka nonāk pašos rīsos. Vārot, dzeltenīgā krāsa pazūd un rīsi kļūst tikpat balti, kā parastie slīpētie rīsi.

Vārīšanas laiks 20 – 25 minūtes, jo apstrādes procesā tie kļūst cietāki un ir jāvāra ilgāk. Tvaicētie rīsi nekad nesalīp. Tvaicētus rīsu ēdienu atkārtoti sildot, tie ir tik pat garšīgi, kā tikko vārīti.

Kas jāzina par rīsu vārīšanu?

1. Rīsi ir jāmazgā tikai siltā ūdenī, jo, ja rīsus mazgā ar aukstu ūdeni, tie zaudē vērtīgas vielas, kas ir rīsu apvalciņā. Arī vārīti rīsi tieši tāpat jāmazgā ar siltu ūdeni.

2. Lai iegūtu irdenu rīsu biezputru, to sālsūdenī vāra uz lielas uguns apmēram 0,5 stundas, caurdurī ūdeni nolej un pēc tam tajā pašā caurdurī rīsus uzreiz aplej ar karstu ūdeni.

3. Rīsi slikti vārās pienā, tāpēc, ja grib vārīt rīsu piena zupu, tie vispirms 5 - 6 minūtes ir jāpavāra ūdenī.


Sagatavoja: Ieva www.pareizs-uzturs.com

Agnese Marhele @ 2009-12-02 11:29:12

Magoņu sēklas  Atpakaļ     Tālāk  Saulespuķu sēklasPievienot komentāru:
Vārds:E-pasts:
Komentārs:

    Apskatīt visus komentārus


Dietas plans, Dieta
Dieta, Dietas plans, Pienemties Svara
Uztura specialiste - Agnese Marhele
PowerPoint prezentacija draugiem
Kazu Pakalpojumi - Preceties.lv
Pievienot Favorītiem:
Pievienot Favoritiem - Click here to add this page to your favorites