Uz Sākumu / Pareizs Uzturs un Dzīvesveids / Nacionālie ēdieni

Musulmaņu ēdienkarte


Kāzu Pakalpojumu Katalogs

Musulmaņu virtuve ir tik bagāta, ka reizēm dažādās valstīs tā ievērojami atšķiras.

Piemēram, starp spāņu Andalūzijas un Arāvijas pussalas musulmaņu ēdienkarti kopīga būs diezgan maz. Tikpat atšķirīga būs arī Vidusāzijas, Indoķīnas un Magriba valstu kulinārijas tradīcijas.

Taču musulmaņa virtuvē ir arī īpatnības, kuras var uzskatīt par kopīgām praktiski visām valstīm un tās ir sekojošas -

1. liels daudzums garšvielu - mūsdienās tās ir apmēram 40 dažādas garšvielas, kuras aktīvi tiek lietotas gan ikdienas, gan svētku ēdienu pagatavošanai;

2. ēdienreizi sāk ar augļiem, no kuriem galveie joprojām ir dateles un vīģes;

3. kā uzkodas ir iecienīti sālījumi (aukstā veidā);

4. obligāts ēdienreizes atribūts ir plācenīši, kas aizvieto mūsu maizi, kuru pagatavošanai ir zināms milzīgs daudzums recepšu un kurus itin bieži izmanto arī galda piederumu vietā;

5. galvenos ēdienus (kuros obligāti vajadzētu būt gaļai) pasniedz ļoti karstus vai arī tikai nedaudz siltus;

6. ēdienreize beidzas ar saldumiem vai sīrupu.

Galvenie musulmaņu produkti skaitās rīsi un aitas (auna) gaļa, bet galvenie ēdieni - plovs un šurpa.

Islams musulmaņiem aizliedz ēst cūkas gaļu un lietot alkoholu. Musulmaņu virtuvei neraksturīgi ir tādi produkti kā olas, siers un zivis.

No dzērieniem populāri ir tēja, kafija un pienskābie produkti (piemēram, airans). Un, protams, ka lielā cieņā ir visdažādākie austrumu saldumi.

SVĒTAIS RAMADA MĒNESIS

Musulmaņu gavēņa laiks Ramadans (Ramazans) ir nosaukts kalendāra 9. mēneša Ramadana vārdā, kurš islama pasaulē skaitās ļoti godājams un uzstāda stingras gavēņa (uraza) prasības. Šogad Ramadans sākas 1. augustā.
Musulmaņi tic, ka tieši šajā laikā ar enģeļa Gabriela starpniecību prāvietis Muhameds guva pirmās dievišķās atklāsmes, kuras vēlāk kļuva par Korāna pamatu.
Gavēnis ir obligāts katram musulmanim, jo palīdz viņam nostiprināties savā ticībā Allaham un pašdisciplinēties. Šajā laikā nedrīkst lietot alkoholu, nodoties izpriecām un gavēņa ēdienkarte ir pietiekami stingra.
Gaišajā dienas laikā cilvēki nododas lūgšanām, darbam un labdarībai. Paralēli 5 ikdienas lūgšanām, katru nakti notiek papildus reliģiski rituāli (taravih). Ēst un dzert drīkst tikai laikā pēc saules rieta līdz saules lēktam.
Atbrīvot no gavēņa var tikai slimus cilvēkus, ļoti mazus bērnus, grūtnieces un karavīrus, kuri tajā laikā atrodas kara darbības zonās. Taču tikko tas kļūst iespējams, arī šie cilvēki izpilda speciālus reliģiskus rituālus.
Ramadana mēnesis beidzas ar nākamā mēneša iestāšanos, kas sakrīt ar citiem svarīgiem musulmaņu svētkiem - id-al-fitr (Ramazan-bairam), kurš sākas pēc saules rieta pēdējā Ramadana dienā un turpinās nākamās 1 vai 2 dienas. Sākumā imams nolasa lūgšanas un pēc tam cilvēki sēžas pie galda, izdala palīdzību trūcīgajiem un apmeklē senču kapus.

 Sadarbībā ar basha.lv

Agnese Marhele @ 2011-07-28 11:53:48
Dietas plans, Dieta
Dieta, Dietas plans, Pienemties Svara
Uztura specialiste - Agnese Marhele
PowerPoint prezentacija draugiem
Kazu Pakalpojumi - Preceties.lv
Pievienot Favorītiem:
Pievienot Favoritiem - Click here to add this page to your favorites