Graudaugi

Uz Sākumu / Produkti / Graudaugi

Graudaugi uzturā


Kāzu Pakalpojumu Katalogs

Mūsdienu straujais dzīves ritms ievieš jaunas korekcijas cilvēku ēšanas paradumos. Aizvien mazāk mums laika atliek pilnvērtīga ēdiena pagatavošanai un ieturēšanai.

Uztura piramīdā mēs uzskatāmi varam redzēt, ka ēdienkartes svarīgākā daļa ir graudaugu produkti maize, putra, muslis un makaroni.

Graudaugi atrodas mūsu uztura piramīdas pamatnē un ir uztura galvenā sastāvdaļa. Lai tos uzņemtu pietiekamā daudzumā, ir jāēd daudz dārzeņu, augļu un graudaugu produktu.

Graudaugu produkti ir galvenais enerģijas piegādātājs mūsu organismam. Graudaugi mūsu organismu apgādā ar balastvielām jeb šķiedrvielām. Dienā būtu jāuzņem ap 40g balastvielu. Graudaugu produktu sastāvā ir ciete, kas gremošanas traktā pakāpeniski sašķeļas un uzsūcas asinīs jau kā glikoze.Tā nodrošina visas orgānu sistēmas ar nepieciešamo enerģiju.

Vēlams graudaugu produktus uzņemt graudu nevis miltu izstrādājumu veidā. Ieteikums izvēlēties pilngraudu maizi, makaronus, putru vai musli.

Pie graudaugu pārtikas produktiem pieskaitāmi kvieši, mieži, griķi, auzas un rīsi.

Ar graudaugiem cilvēks uzņem pusi no nepieciešamās enerģijas, jo tie satur dažāda veida balastvielas, it sevišķi pilngraudu maize un zemu tauku saturu. Visas graudaugu pārslas bagātinātas ar šķiedrvielām, kuras veicina kuņģa sulas izdalīšanos, zarnu traktu darbību, kā arī aizkavē holesterīna uzsūkšanos asinīs un palīdz no cilvēka organisma izdalīt žultskābes.

Graudaugi satur daudz šķiedrvielu un to daudzums ļauj izjust sāta sajūtu, uzņemot mazāku kaloriju daudzumu. Pilngraudu izstrādājumu, piemēram, auzu pārslu biezputru vai pilngraudu kviešu maizes, lietošana ikdienas uzturā palīdz izsargāties arī no daudzām hroniskām saslimšanām.

Maize ir viens no galvenajiem pārtikas produktiem. To izgatavo no dažāda maluma rudzu, kviešu un citu graudu miltiem. Uzturam visvērtīgākā ir maize, kas cepta no rupja maluma miltiem. Maize, kurai pievienotas dažādas sēkliņas, graudi un klijas satur vairāk vitamīnu, minerālvielu, polinepiesātināto taukskābju un šķiedrvielu.

Pastāv kļūdains uzskats, ka maize ir viens no barojošākiem pārtikas produktiem. Šis uz uzskats neatbilst patiesībai, jo graudaugu produktos ir zems tauku saturs. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka dienā vajadzētu apēst septiņas šķēles maizes, kas nozīmē, ka varam maizi izmantot gan kā piedevu kādam ēdienam, gan ēst vienu pašu kā našķi.

Viens no graudaugu produktiem ir auzu pārslu biezputras.

Putras mūsu klimatiskajā joslā ir ļoti piemērots pārtikas produkts. To pagatavošana aizņem relatīvi maz laika. Tā kā pēc garšas graudi ir samērā neitrāli, no tiem iespējams gatavot gan pamatēdienus, gan arī saldos ēdienus. Ja auzu pārslām, sagrauzdētām ar cukuru pievieno sviestu un putukrējums, iegūst ļoti garšīgu saldo ēdienu. Tās arī izmanto gatavojot auzu pārslu cepumus.

Musli pamatā ir veseli auzu vai kviešu graudi. Izmantojot pārtikā visu graudu, ēdienā saglabājas visas vērtīgās grauda sastāvdaļas. Vitamīni, minerālvielas un dažādas bioloģiski aktīvas vielas, kas nodrošina ķermeņa labsajūtu. Musli sastāvā esošais medus uzlabo apetīti un sniedz papildu enerģiju.

Svarīgs graudaugu produkts ir pilngraudu makaroni. Pilngraudu makaronu sastāvā ietilpst pilngraudu milti, kuri satur cilvēka uzturam nepieciešamos ogļhidrātus un proteīnus. Tā kā pilngraudu produkts sastāv no klijām un dīgstiem, tas bagātina organismu ar uzturvielām – vitamīniem, minerāliem, antioksidantiem, veselīgām taukvielām un šķiedrvielām.

Pilngraudu makaroni ir gan ļoti veselīgi, gan arī ļoti garšīgi. Tie sniedz organismam spēku un palīdz ilgāk uzturēt sāta sajūtu. Svarīgi, ka auzu pārslās ir nepiesātinātie tauki, kas organismā neveido taukus.

Agnese Marhele @ 2009-10-23 13:50:17

ēdīsim putras  Atpakaļ     Tālāk  GriķiPievienot komentāru:
Vārds:E-pasts:
Komentārs:

    Apskatīt visus komentārus


Dietas plans, Dieta
Dieta, Dietas plans, Pienemties Svara
Uztura specialiste - Agnese Marhele
PowerPoint prezentacija draugiem
Kazu Pakalpojumi - Preceties.lv
Pievienot Favorītiem:
Pievienot Favoritiem - Click here to add this page to your favorites